BUDŻET OBYWATELSKI PŁOCKA SZANSĄ NA REALIZACJĘ CIEKAWYCH POMYSŁÓW

Rosnące zainteresowanie społeczeństwa sprawami lokalnymi, a także coraz częściej podejmowane próby wywierania przez mieszkańców bezpośredniego wpływu na decyzje organów lokalnych Płocka w tych sprawach sprawiają, iż znaczenie budżetu obywatelskiego w społeczeństwie wciąż rośnie. Taką rolę właśnie odgrywają konsultacje społeczne z mieszkańcami Płocka dotyczące części wydatków z budżetu Miasta Płocka określanych jako „Budżet Obywatelski Płocka” (BOP).

To już 9 edycja Budżetu Obywatelskiego realizowana w Płocku . W 2021 przewidywana kwota środków przeznaczonych na BOP wynosi 5,65 mln zł.
Tradycyjnie realizowane będą projekty ogólnomiejskie, dotyczące potrzeb mieszkańców więcej niż jednego osiedla, oraz osiedlowe dotyczące potrzeb mieszkańców jednego z 21 płockich osiedli lub jego części, np. ulicy. 

Jak zaczęła się moja przygoda z budżetem obywatelskim?

Jeszcze kilka lat temu byłam tylko obserwatorem Budżetu Obywatelskiego Płocka. Od pierwszej edycji z ciekawością analizowałam składane przez płocczan projekty oraz głosowałam na te, które moim zdaniem były najciekawsze. Wybór był zawsze bardzo trudny.

Od VI edycji zaangażowałam się czynnie w składanie projektów. Niektóre z nich zyskały nawet uznanie mieszkańców i głosami płocczan wybrano je do realizacji.

Skupię się na obecnych prośbach płocczan, które w postaci moich projektów trafiły do tegorocznej  IX edycji BOP:

38.  „Osiedle Miodowa Ratuje Życie” – rozbudowa sieci AED, baza do nauki pierwszej pomocy dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 17 i III LO, kursy i eventy – pierwsza pomoc  – osiedlowy (os. Miodowa) (jestem współautorem projektu)

Projekt  „Osiedle Miodowa ratuje życie” obejmuje rozbudowę sieci defibrylatorów AED na osiedlu Miodowa (2 sztuki AED), doposażenie bazy symulacyjnej dla uczniów ze szkoły podstawowej nr 17 im. Tadeusza Kościuszki ul. Miodowa 18 oraz III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej (zakup fantomów do nauki pierwszej pomocy i AED treningowego), edukację z zakresu pierwszej pomocy, dzieci, młodzieży, nauczycieli SP 17 i mieszkańców osiedla Miodowa.

W zakres projektu wchodzi:

  1. Zakup 2 szt. AED z szafkami  i umieszczenie ich  w budynku lub na budynku: 1) Szkoły Podstawowej nr 17, 2) III Liceum Ogólnokształcącego,
  2. Zakup 2 szt. AED treningowego dla SP 17 i III LO

3) zakup fantomów do nauki resuscytacji krążeniowo oddechowej (postać niemowlęcia, dziecka, dorosłego), dla SP 17 i III LO

  • Zakup  fantoma do nauki resuscytacji z wizualizacją krążenia podczas resuscytacji diodami led RKO  – dla SP 17
  • dodatkowo zostanie przeprowadzone 16 godzinne szkolenie z pierwszej pomocy (w tym BLS/AED) dla 8 osób pracowników  Szkoły Podstawowej nr 17, 5 godzinne  szkolenie dla 67 pracowników szkoły oraz eventy szkoleniowe podczas wydarzeń szkolnych i pikniku osiedlowego dla mieszkańców osiedla miodowa (około 300 uczestników). 

39. Montaż oświetlenia przy ścieżce biegowej nad Sobótką – osiedlowy (os. Stare Miasto) (jestem autorem projektu)

Chcesz trenować, spacerować na oświetlonym terenie Sobótki? Oddaj głos na ten projekt! Projekt zakłada montaż oświetlenia przy ścieżce biegowej na terenie Sobótki (od strony Wisły – odcinek 1600 m – około 42 latarnie). Teren rekreacyjny nad Sobótką jest miejscem skupiającym mieszkańców Płocka aktywnie spędzających czas na powietrzu o różnych porach dnia. Montaż oświetlenia poprawi bezpieczeństwo i zwiększy dostępność terenu w ciągu doby, pozwoli cieszyć się pięknem Wzgórza Tumskiego i Nabrzeża Wiślanego. Realizacja projektu osobom uprawiającym sport na terenie nabrzeża wiślanego da możliwości prowadzenia treningów po zmierzchu. Projekt w pełni wpisuje się w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka do roku 2030.

51. Szkoła to podstawa – projekt ogólnomiejski (jestem współautorem projektu)                     

Projekt zakłada wyposażenie istniejącej pracowni informatycznej w nowy sprzęt komputerowy tj. 18 komputerów wraz z pakietem biurowym, dotykową tablicą interaktywną wraz z projektorem oraz montażem nowych stanowisk uczniowskich w meble oraz krzesła dla Zespołu Szkół nr 1 na ulicy Faustyna Piaska 5. Projekt zakłada również modernizację boisk i urządzeń sportowych  w Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku – miejsce realizacji Zadania: ul. Królowej Jadwigi 4. Częścią składową projektu jest także stworzenie i wyposażenie nowoczesnej pracowni językowo – informatycznej w Szkole Podstawowej nr 12 im. Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej w Płocku przy ulicy Brzozowej 3. W ramach projektu zaplanowano również zakup: 36 komputerów wraz z oprogramowaniem biurowym, kserokopiarkę, klimatyzatory wraz z montażem, sprzęt nagłaśniający imprezy szkolne, 10 ekranów multimedialnych do pracowni wraz z ich montażem oraz doposażenie Sali terapii sensorycznej dla Zespołu Szkół nr 5 w Płocku przy ulicy Generała Tadeusza Kutrzeby 2a.

37. Park wodny na Sobótce osiedlowy (os. Skarpa) (jestem współautorem projektu)

Na płockiej Sobótce może powstać park wodny. Projekt obejmuje zakup i montaż pompowanych urządzeń pozwalających zbudować na ternie Sobótki park wodny. Urządzenia tworzące park wodny tj. przeszkody, platformy, ścianki, tory przeszkód pozwalają na niezapomnianą zabawę w środowisku wodnym, kształtują motorykę, równowagę, koordynację ruchową. Każda osoba korzystająca z parku wodnego wyposażona jest w kamizelkę, która pozwala na bezpieczną aktywność w środowisku wodnym. Dojście do parku wodnego odbywałoby się za pomocą podestów zainstalowanych a obiekcie a następnie (po założeniu kamizelek) do parku wodnego. Jednorazowo przez godzinę z parku wodnego mogłoby korzystać 56 osób.

Po sezonie (czerwiec-wrzesień) część urządzeń może zostać przeniesiona na pływalnię Podolanka i stanowić atrakcję w pozostałych miesiącach roku w wybranych godzinach i dniach użytkowania obiektu w celu uatrakcyjnienia oferty basenu i zapewnienia jak największej dostępności dla wszystkich użytkowników pływalni.

W poprzednich edycjach BOP moje działania skupiały się na przygotowaniu  i promowaniu następujących projektów: 

VI edycja

  • AED i Ty – to reakcja społeczeństwa ratuje życie /Osiedla Dworcowa-projekt zrealizowany/ 

Przedmiotem projektu był zakup i montaż czterech defibrylatorów AED wraz szafkami/torbą i zlokalizowanie ich min. SP nr 21, w kościele św. Stanisława Kostki,  oraz przeszkolenie osób przebywających w budynkach, w których zostały zamontowane AED oraz przeszkolenie mieszkańców osiedla Dworcowa

Fot. 1 Defibrylator AED.

  • AED i Ty – to reakcja społeczeństwa ratuje życie – /projekt ogólnomiejski/
  • Infrastruktura rowerowa dla Płocka – /projekt ogólnomiejski /

VII edycja

  • Rodzinny, wielofunkcyjny skwer zabawy i rekreacji /w trakcie realizacji na Osiedlu Dworcowa/ 

Celem projektu jest utworzenie placu zabawy i rekreacji, który będzie integrował wszystkie pokolenia. Na jego terenie zaplanowano wydzielenie: strefy dla dzieci starszych z urządzeniami kształtującymi sprawność, fragment boiska do mini piłki nożnej i do mini koszykówki, strefy fit dla młodzieży, dorosłych i seniorów oraz strefy rodzinnej z fontanną, ławeczkami, stojakami na rowery. W skwer wkomponowane będą alejki z kostki bezfazowej, tworząc miejsce do spacerów, nauki jazdy na rolkach, wrotkach, hulajnodze. Zostaną również posadzone rośliny i zamontowana kamera monitoringu miejskiego.

Fot. 2,3,4. Prace budowlane prowadzące do powstania  rodzinnego, wielofunkcyjnego skweru zabawy i rekreacji.

VIII edycja

  • Utwardzenie terenu między blokami przy ul. Topolowa 5 a ul. Kazimierza Wielkiego 34 (kostka polbruk bezfazowy), montaż oświetlenia i utworzenie terenu zielonego) /osiedle Miodowa/ – projekt co prawda nie uzyskał takiej ilości głosów aby być od razu realizowany, ale zaangażowanie mieszkańców zostało docenione i obecnie trwają prace prowadzące do utwardzenia i oświetlenia terenu.

Fot. 5. Utwardzenie terenu między blokami przy ul. Topolowa 5 a ul. Kazimierza Wielkiego 34.

  • Budowa oświetlenia doświetlającego na obiekcie Stadion Miejski im. Bernarda Szymańskiego w Płocku znajdującego się przy ul. Sportowej 3 /osiedle Kochanowskiego/ – projekt nie uzyskał ilości głosów, która gwarantowała by realizację, ale płoccy sportowcy

wykazali, że jest to temat bardzo istotny dla środowiska sportowego i mam nadzieję wkrótce spełni się ich marzenie i stadiom miejski zyska nowe oświetlenie.  Obecnie MOSiR prowadzi analizę i zapewnia, że oświetlenie LEDowe zostanie zamontowane.

Fot.6  Stadion Miejski im. Bernarda Szymańskiego.

  • Rowerowe osiedle Dworcowa – Wiaty rowerowe, stojaki na rowery, stacja naprawy rowerów /niestety zabrakło głosów/
  • Montaż oświetlenia przy ścieżce biegowej nad Sobótką /osiedle Stare Miasto, nie udało się w edycji VIII ale nie poddajemy się, projekt został zgłoszony do IX edycji/
  • „Pierwsza pomoc w Płockich szkołach” baza symulacyjna dla uczniów, edukacja, rozbudowa sieci AED /projekt ogólnomiejski, zabrakło głosów/
  • Rowerowe osiedle Łukasiewicza – Wiaty rowerowe, stojaki na rowery, samoobsługowa stacja naprawy rowerów /projekt osiedlowy, niestety mimo dużego zainteresowania zabrakło głosów aby mógł być zrealizowany/.
  • Park wodny na Sobótce / mimo sporego zainteresowania zabrakło głosów, projekt zgłoszony ponownie do IX edycji/.

Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email