Czy „Różowe skrzyneczki” pojawią się w Płocku?

„Różowe skrzyneczki” ma już Warszawa, Gdańsk, Łódź…jest ich coraz więcej. Zaproponowałam w interpelacji abyśmy w Płocku przestali udawać, że nie ma problemu i zaczęli dostrzegać problem ubóstwa menstruacyjnego. Czekam na odpowiedź na interpelację z nadzieją, że będą podjęte działania w tym temacie.

Uważam, że warto pomagać tym, którzy wstydzą się prosić bo temat jest bardzo delikatny. Mam nadzieję, że problem zostanie zrozumiany przez UMP i Płock też pojawi się ma mapie różowych skrzyneczek. Może na początek noclegownia, Dom Samotnej Matki, Hostel dla osób doznających przemocy, świetlice środowiskowe….

A teraz przedstawię więcej szczegółów…

Problem ubóstwa menstruacyjnego to poważny aczkolwiek bardzo często ignorowany problem. Kulczyk Foundation we współpracy z Founders Pledge (międzynarodowa inicjatywa dobroczynna, skupiająca filantropów) opublikowała pierwszy na świecie raport poświęcony analizie sektora Zdrowia i Higieny Menstruacyjnej (ang. menstrual health and hygiene – MHH) oraz efektywności programów pomocowych mających przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu na świecie. Z raportu tego wynika, że spośród 1,9 mld osób menstruujących na świecie, ok. 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas miesiączki. Problem ten dotyka także Polski. Co piątej Polce zdarza się nie mieć pieniędzy na zakup odpowiednich środków higienicznych. Badania wskazują, że problem ten dotyczy 4 % kobiet w Polsce. 21 %  dziewcząt opuszcza zajęcia lekcyjne z powodu braku podpaski, a 10 % dziewcząt podczas miesiączki nie wychodzi z domu. Ogranicza to dostęp  edukacji.  Nawet w najbardziej rozwiniętych aglomeracjach zdarza się, że uczennice tracą możliwość uczęszczania na lekcje z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych. Problem ten najczęściej jest lekceważony, a społeczeństwo postrzega go jako wymówkę na szkolne nieobecności. Gdy brakuje podpasek czy tamponów, młode dziewczyny używają papieru toaletowego lub skrawków ubrań. Wpływa to jednak znacząco na ich komfort i samoocenę. Przez nieobecność w szkole, dziewczęta tracą kontakt z przyjaciółmi i możliwość uczestnictwa w aktywnościach, które są istotne dla budowania ich pewności siebie, a to z kolei jest niezwykle ważnym elementem dojrzewania.   

W grudniu 2019 roku, powstała w Polsce inicjatywa o nazwie “Różowa skrzyneczka”. Właśnie wtedy we wrocławskim oddziale Centrum Praw Kobiet zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona darmowymi podpaskami i tamponami.       

Różowych skrzyneczek, które mają ułatwić dostęp kobietom i dziewczynkom do darmowych środków higieny jest w Polsce już  ponad 300. W można znaleźć mapę z ich dokładnymi lokalizacjami. „Różowe skrzyneczki” znajdują się m.in. we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie.

     Szczerze mówiąc nie wiedziałam, że problem „ubóstwa menstruacyjnego” jest tak duży. A jednak dotyka też polskie kobiety, które decydując na co mają wydać pieniądze z domowego budżetu, rezygnują z zakupu środków higienicznych na rzecz innych, bardziej potrzebnych rzeczy. Są takie domy, gdzie dziewczęta mają wydzielane pieniądze, na te artykuły wcale nie dostają funduszy, a wstydzą się o tym powiedzieć czy poprosić o pomoc.  Problemowi zaczęłam przyglądać się w 2020 roku gdy  Polski Czerwony Krzyż razem z  marką Always rozpoczął nowy program #AkcjaDonacja, mający na celu zmniejszenie skutków problemu ubóstwa menstruacyjnego w Polsce. Rozpoczęcie programu poprzedziła akcja sprzedażowa marki Always w sklepach i drogeriach w całym kraju. Od 1 lutego do 15 marca 2020r. klientki kupujące paczkę podpasek Always fundowały jedną podpaskę dla beneficjentek programu #AkcjaDonacjaW Polsce problem ten dotknął niemalże 1 na 6 dziewcząt. Marka Always od lat wspiera młode dziewczyny na całym świecie w budowaniu poczucia własnej wartości. Po sukcesie wieloletniej kampanii Always #JakDziewczyna, przyszła pora na nowy projekt. We współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, producent kobiecych produktów higienicznych Procter & Gamble rozpoczyna program Always #AkcjaDonacja mający na celu wspieranie uczennic, które ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na zakup artykułów menstruacyjnych. Od marca do końca czerwca 2020 r. 24 958 dziewcząt z 451 szkół (326 szkół podstawowych i 127 szkół średnich) otrzymało pakiety podpasek zapewniające im komfort na cały semestr wiosenny. Pakiety podpasek trafił do dziewcząt za pośrednictwem PCK pomimo pandemii.

We wrześniu 2020 r. kolejne ponad 9600 dziewcząt w województw : lubelskiego, śląskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego i warmińsko – mazurskiego otrzymało 770 000 podpasek.

Temat ubóstwa menstruacyjnego jest zatem istotny. Uważam, że warto podjąć ten temat w Płocku i rozpocząć akcję „Różowa skrzyneczka” połączoną z kampanią edukacyjną.

Koszt skrzynki to 65 zł brutto plus koszt środków higienicznych, które należy systematycznie uzupełniać.  Należy się zastanowić i w porozumieniu z Wydziałem Edukacji, Wydziałem Zdrowia UMP, Dyrektorami Szkół, Pielęgniarkami Szkolnymi oszacować potrzeby, podjąć działania, które pozwolą na wprowadzenie stosownych działań.

            Z niecierpliwością czekam na odpowiedź na interpelację.

Daria Domosławska

Podziel się

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email